Yukarı

8. TÜRKİYE ENERJİ ZİRVESİ

Türkiye enerji piyasasının en geniş katılımlı buluşmalarından biri olan Türkiye Enerji Zirvesi’nin sekizincisi bu yıl 10 -11 Ekim 2017 tarihleri arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) destekleriyle Antalya’da gerçekleştirildi

Türkiye enerji piyasasının kamu ve özel sektör birlikteliği ile gerçekleştirilen organizasyonun açılış konuşmalarını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Sn. Sunat ATUN, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Sn. Ziya ALTUNYALDIZ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarımız Sn. Fatih DÖNMEZ, Enerji EPDK Başkanı Sn. Mustafa YILMAZ ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Sn. Ahmet AKSU yapmışlardır.

Türkiye enerji sektörünün güncel ve önemli konularının ele alındığı ve 23 panelin düzenlendiği zirveye katılım gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK, panelde soruları cevaplayarak, “milli enerji ve maden politikaları çerçevesinde enerji üretiminde yerli kaynak kullanımının teşvik edilerek enerjide dışa bağımlılığın minimuma indirilmesi, en son teknoloji ve en çevreci kriterlerle kömür rezervlerimizin artışı, dövizden arındırılmış bir modelle alım garantisi verilen miktarların arttırılarak yerli kömürle ilgili teşvik ve destek mekanizmasının 2018 yılı başında devreye alınacağı, 2023 yılında ilk nükleer reaktörün devreye girmesiyle büyüyen enerji talebinin karşılanacağı ve yerlilik oranının artacağı” konularında bilgilendirme yapmıştır. Hedefin "Enerji ithal eden Türkiye'den enerji ihraç eden Türkiye'ye" olduğunu belirtmiştir.

Söz konusu zirveye Teşekkülümüz Genel Müdürü Sn. M. Feridun ALAK başkanlığında 5 kişilik bir heyetle katılım sağlanmış olup, Teşekkülümüze ait stantta yerli ve yabancı katılımcılara faaliyetlerimiz hakkında bilgiler verilmiştir.